Stan obciążenia transformatora

Wiemy już czym jest stan jałowy transformatora. Teraz przedstawiamy dokładniej stan obciążenia transformatora.

Przy założeniu, że obciążenie transformatora jest w dopuszczalnych granicach, można stwierdzić, że prąd magnesujący I0 pozostaje niezmieniony, gdyż zależy głównie od Xμ i RFe, (Xμ i RFe, >> XΦ1 i R1). Jednakże pojawia się dodatkowy prąd obciążenia I’2, który wywołuje spadki napięć na rezystancjach uzwojeń (tzw straty w miedzi ) i  reaktancjach rozproszenia. Spadki tych napięć powodują, że napięcie na zaciskach strony wtórnej jest niższe niż w stanie jałowym transformatora i osiąga wartość znamionową przy znamionowym prądzie wtórnym transformatora.
Wynika stąd wniosek, że napięcie znamionowe strony wtórnej jest najniższym dopuszczalnym napięciem na zaciskach wtórnych transformatora, przy założeniu, że strona pierwotna jest zasilana napięciem znamionowym pierwotnym, oraz że w transformatorze płyną prądy znamionowe.

Innymi słowy: producent transformatorów musi zagwarantować, że w warunkach obciążenia znamionowego napięcie na zaciskach wyjściowych nie będzie niższe niż znamionowe. Wówczas bowiem transformator może oddawać do odbiornika znamionową moc.

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
Zadaj pytanie
Potrzebujesz więcej informacji? Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Napisz do nas, a na pewno uzyskasz odpowiedź.
Nasi doradcy chętnie podpowiedzą i rozwieją Twoje wątpliwości. Pytaj śmiało.

Breve Tufvassons Sp. z o. o.
ul. Postępowa 25/27
93-347 Łódź
NIP: 727-012-56-95
KRS: 0000034304
REGON: 004278382

Zapraszamy do kontaktu:
tel: (42) 640 15 39
fax: (42) 640 15 41
handel@breve.pl