Stan jałowy transformatora

Stan jałowy transformatora to stan, w którym transformator jest zasilony napięciem pierwotnym. 

Zaciski uzwojenia wtórnego pozostają rozwarte. W stanie tym prąd strony wtórnej jest równy zeru, a prąd strony pierwotnej osiąga pewną niedużą wartość tzw. prądu jałowego, który odpowiada za magnesowanie rdzenia i pomijalnie małe straty na rezystancji uzwojenia pierwotnego. Siła elektromotoryczna indukowana w uzwojeniu wtórnym nie wywołuje żadnego prądu wtórnego,  więc na rezystancji uzwojenia wtórnego nie pojawia się żaden spadek napięcia.

Reasumując: minimalny spadek napięcia wywołany rezystancją uzwojenia pierwotnego oraz reaktancją rozproszenia uzwojenia pierwotnego oraz zerowy spadek napięcia po stronie wtórnej powodują, że napięcie wtórne w tym stanie osiąga wartość maksymalną, prąd strony pierwotnej zaś minimalną.

Można wnioskować dalej, że transformator pobiera nieznaczną energię z sieci energetycznej na potrzeby głównie magnesowania rdzenia, a napięcie strony wtórnej osiąga wartość maksymalną, której znajomość szczególnie w transformatorach małej mocy jest niezbędna do projektowania zasilaczy.

 

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
Zadaj pytanie
Potrzebujesz więcej informacji? Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Napisz do nas, a na pewno uzyskasz odpowiedź.
Nasi doradcy chętnie podpowiedzą i rozwieją Twoje wątpliwości. Pytaj śmiało.

Breve Tufvassons Sp. z o. o.
ul. Postępowa 25/27
93-347 Łódź
NIP: 727-012-56-95
KRS: 0000034304
REGON: 004278382

Zapraszamy do kontaktu:
tel: (42) 640 15 39
fax: (42) 640 15 41
handel@breve.pl