jak działa transformator | Breve - Producent Transformatorów https://www.breve.pl Polski producent transformatorów, regulatorów, dławików i zasilaczy Fri, 08 Mar 2024 09:15:49 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.9 https://www.breve.pl/pliki/2019/01/cropped-LOGO-BREVE-sygnet-32x32.png jak działa transformator | Breve - Producent Transformatorów https://www.breve.pl 32 32 Stan zwarcia pomiarowego transformatora https://www.breve.pl/blog/stan-zwarcia-pomiarowego-transformatora Mon, 04 May 2020 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/stan-zwarcia-pomiarowego-transformatora Pisaliśmy już o tym, czym jest stan jałowy transformatora i dokładnie przyjrzeliśmy się stanowi jego obciążenia.  Teraz zajmiemy się kolejną właściwością – przybliżamy stan zwarcia pomiarowego w transformatorze. Stan zwarcia pomiarowego transformatora to stan, który polega na zasileniu transformatora takim napięciem, by w zwartej stronie wtórnej popłynął prąd znamionowy. Napięcie zasilania w takim stanie, zwane napięciem […]

The post Stan zwarcia pomiarowego transformatora first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>

Pisaliśmy już o tym, czym jest stan jałowy transformatora i dokładnie przyjrzeliśmy się stanowi jego obciążenia

transformator_PSZ-160_BREVE

Teraz zajmiemy się kolejną właściwością – przybliżamy stan zwarcia pomiarowego w transformatorze.

Stan zwarcia pomiarowego transformatora to stan, który polega na zasileniu transformatora takim napięciem, by w zwartej stronie wtórnej popłynął prąd znamionowy.

Napięcie zasilania w takim stanie, zwane napięciem zwarcia, jest bardzo małe i osiąga wartości od kilku do kilkunastu procent napięcia znamionowego. Przy tak niskim napięciu zasilania, prąd magnesujący rdzeń i prąd odpowiedzialny za straty w żelazie, są pomijalnie małe w stosunku do prądu znamionowego strony wtórnej. A więc w tym stanie zasadniczą rolę odgrywają straty w rezystancjach uzwojeń i reaktancjach rozproszenia. Miarą tych właśnie strat jest  wielkość napięcia zwarcia, które jako jeden z parametrów transformatora pozwala wyznaczyć w przybliżeniu charakterystykę prądowo-napięciową. Napięcie zwarcia pozwala również zweryfikować możliwość połączenia równoległego transformatorów.

Schemat zastępczy dla stanu zwarcia pomiarowego przedstawia poniższa grafika:

schemat stanu zwarcia pomiarowego transformatora

Uwzględnia się, że prąd gałęzi poprzecznej, ze względu na znacznie niższe napięcie zasilania, jest pomijalnie mały oraz że:
Rzw = R1 + R’2;   Xzw = XΦ1 + X’Φ2 schemat zastępczy upraszcza się, co pokazuje rysunek poniżej:
uproszczony schemat zastępczy stanu zwarcia pomiarowego transformatora
Widać stąd również, że na podstawie pomiarów napięcia zwarcia, nie można rozdzielić reaktancji i rezystancji dotyczących strony pierwotnej i wtórnej. W praktyce rozdzielenie tych parametrów nie jest potrzebne.
Stan zwarcia pomiarowego transformatora, to zagadnienie warte rozwinięcia, w kontekście właściwości, jakie posiadają transformatory. Pisaliśmy już o tym, czym jest stan jałowy transformatora i dokładnie przyjrzeliśmy się stanowi jego obciążenia
Świetnie! A czy już na pewno wiemy jak w ogóle działa transformator?
mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Stan zwarcia pomiarowego transformatora first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Jak działa transformator? (cz.1) https://www.breve.pl/blog/jak-dziala-transformator-cz-1 Wed, 11 Mar 2020 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/jak-dziala-transformator-cz-1 Transformator służy do zmiany przemiennego napięcia o danej wartości na napięcie przemienne o innej wartości, przy zachowaniu tej samej częstotliwości. Szczególnym przypadkiem są transformatory, które nie zmieniają wartości napięć, ale wówczas służą do galwanicznego odseparowania zasilanego urządzenia od energetycznej sieci zasilającej. Istnieje szereg reguł i praw z dziedziny elektrotechniki, które mają zastosowanie w konstrukcji transformatorów. Jedną […]

The post Jak działa transformator? (cz.1) first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>

Transformator służy do zmiany przemiennego napięcia o danej wartości na napięcie przemienne o innej wartości, przy zachowaniu tej samej częstotliwości. Szczególnym przypadkiem są transformatory, które nie zmieniają wartości napięć, ale wówczas służą do galwanicznego odseparowania zasilanego urządzenia od energetycznej sieci zasilającej.

Istnieje szereg reguł i praw z dziedziny elektrotechniki, które mają zastosowanie w konstrukcji transformatorów. Jedną z bardziej zaawansowanych teorii, od której można zacząć tłumaczyć zjawiska zachodzące w procesie transformacji napięcia, są równania Maxwella. Z ich interpretacji oraz uproszczeń wynikają również inne prawa i reguły, z którymi można spotkać się w literaturze dotyczącej elektrotechniki. Są to chociażby:

  • prawo Biota-Savarta służące do określania wartości indukcji magnetycznej;
  • prawo przepływu określające zależności między wielkością prądu, liczbą zwojów, wymiarami i przepływem;
  • prawo Faradaya / prawo indukcji elektromagnetycznej określające zależność między siłą elektromotoryczną indukowaną, a szybkością zmian skojarzonego strumienia magnetycznego;
  • reguła Lenza – określająca zwrot siły elektromotorycznej indukowanej jako przeciwdziałający zmianom strumienia magnetycznego wywołującego tę siłę;
  • zjawisko indukcji własnej polegające na indukowaniu się siły elektromotorycznej w cewce pod wpływem zmian prądu płynącego przez tę cewkę;
  • zjawisko indukcji wzajemnej polegające na indukowaniu się siły elektromotorycznej w cewce pod wpływem zmian prądu w innej cewce z nią sprzężonej.
Z powyższych reguł i praw wynikają wszystkie zjawiska związane z konstrukcją i pracą transformatora. Będą to zarówno pożądane, jak i również te niepożądane zjawiska, które są minimalizowane przez naukowców i konstruktorów.

Do niepożądanych zjawisk zaliczamy:

  • straty w żelazie (zjawisko prądów wirowych);
  • straty w miedzi (utrata mocy na rezystancji przewodów nawojowych);
  • strumień rozproszenia (zamykanie się części linii sił pola magnetycznego w przestrzeni nie skojarzonej z wtórnym uzwojeniem);
  • prądy pojemnościowe (wynikające z istnienia pojemności elektrycznych między uzwojeniami oraz uzwojeniami a rdzeniem);
  • odkształcenia prądów i napięć, a więc pojawienie się harmonicznych wyższych rzędów wskutek nieliniowości parametrów obwodu magnetycznego.

Transformator jednofazowy STM 500 230/24V

Uwzględniając najistotniejsze z wymienionych wcześniej praw i zjawisk, opracowano uproszczony model transformatora jednofazowego dwuuzwojeniowego, na podstawie którego można wyjaśnić zasadę jego działania i podstawowe zależności  między wielkościami wejściowymi, a wyjściowymi.

Kolejna porcja informacji o działaniu transformatora dostępna jest w naszym następnym wpisie.  Natomiast pełną ofertę transformatorów firmy BREVE można znaleźć na stronie www.breve.pl

 

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Jak działa transformator? (cz.1) first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Jak działa transformator? (cz.2) https://www.breve.pl/blog/jak-dziala-transformator-cz-2 Wed, 11 Mar 2020 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/jak-dziala-transformator-cz-2 Podstawowe informacje o tym, jak działa transformator wyjaśniliśmy w poprzednim artykule.  Warto jednak rozwinąć kilka kolejnych pojęć i zależności, aby jeszcze lepiej zrozumieć funkcjonalności, sposoby działania i budowę tego typu urządzeń. Jak wiemy, transformator składa się z rdzenia, na którym nawinięte są uzwojenia pierwotne i wtórne. Do zacisków uzwojenia pierwotnego przyłożone jest napięcie przemienne U1, […]

The post Jak działa transformator? (cz.2) first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>

Podstawowe informacje o tym, jak działa transformator wyjaśniliśmy w poprzednim artykule.  Warto jednak rozwinąć kilka kolejnych pojęć i zależności, aby jeszcze lepiej zrozumieć funkcjonalności, sposoby działania i budowę tego typu urządzeń.

Jak wiemy, transformator składa się z rdzenia, na którym nawinięte są uzwojenia pierwotne i wtórne.

T3M 20A 3x500V-3x265VDo zacisków uzwojenia pierwotnego przyłożone jest napięcie przemienne U1, które wywołuje przepływ prądu w cewce uzwojenia pierwotnego o wartości I1.

Przemienny prąd elektryczny I1 wywołuje zmienne pole magnetyczne, którego linie sił zamykają się w rdzeniu ferromagnetycznym. Rdzeń ten jest dla pola magnetycznego znacznie lepszą drogą (czyli ma większą przenikalność magnetyczną) niż otaczające cewkę powietrze. Mówimy tutaj, że w rdzeniu przepływa strumień przemiennego pola magnetycznego.

Ten sam strumień przenika przez wnętrze cewki uzwojenia wtórnego indukując w nim siłę elektromotoryczną, która objawia się pojawieniem się przemiennego napięcia na zaciskach uzwojenia wtórnego (zjawisko indukcji elektromagnetycznej).

Ten sam strumień przenika również cewkę uzwojenia pierwotnego wywołując w niej siłę elektromotoryczną skierowaną przeciwnie do napięcia zasilającego (Reguła Lenza).

Strumień przemiennego pola magnetycznego jest wspólny dla obu uzwojeń, a indukowana siła elektromotoryczna jest taka sama dla każdego pojedynczego zwoju (Prawo przepływu), dlatego napięcie, jakie pojawi się na zaciskach strony wtórnej, zależy głównie od stosunku ilości zwojów w cewce uzwojenia pierwotnego i cewce uzwojenia wtórnego. W prosty sposób, przez różną liczbę zwojów obu uzwojeń otrzymujemy zmianę napięcia – czyli transformację.

Rys. 1

U1 – napięcie strony pierwotnej
U2 – napięcie strony wtórnej
I1   –  prąd strony pierwotnej
I2   – prąd strony wtórnej
Φμ  – strumień główny magnesujący
Φ1 i Φ2 – strumienie rozproszenia pochodzące od prądu pierwotnego pierwotnego wtórnego
Z1  – liczba zwojów uzwojenia pierwotnego
Z2  – liczba zwojów uzwojenia wtórnego
Korzystając z powyższego rysunku , można przedstawić model elektryczny transformatora jednofazowego dwuuzwojeniowego. 
Rys. 2:



R1 i R2 – rezystancje uzwojeń
XΦ1 i XΦ2 – reaktancje rozproszenia strony pierwotnej i wtórnej odzwierciedlające te części strumienia magnetycznego, które zamykają się w przestrzeni nie obejmującej cewki drugiej (zamykające się głównie przez powietrze)
E1 i E2 – siły elektromotoryczne indukowane

Na podstawie podanych oznaczeń wprowadza się następujące podstawowe pojęcia:
n = Z1 / Z2 – przekładnia zwojowa

Jeżeli strumień magnesujący jest wspólny dla obu uzwojeń, to wiadomo, że będzie on w każdym zwoju indukował taką samą siłę elektromotoryczną. Stąd tą samą przekładnię można określić jako stosunek sił elektromotorycznych
n =  E1 / E2

Stosując podany wzór na przekładnię, możemy sprowadzić wartości elementów strony wtórnej z rys 2 na stronę pierwotną. Wówczas:
U’2 = nU2  ;  I’2 = I2/n  ;  R’2 = n2R2  ;  X’Φ2 =  n2 XΦ2

Dzięki czemu powstaje powszechnie stosowany schemat zastępczy transformatora.

Rys. 3:

Linią przerywaną zaznaczono możliwość wprowadzenia dodatkowej rezystancji RFe oznaczającej straty w rdzeniu, które powstają w skutek powstawania prądów wirowych. W praktyce często można tę rezystancję pominąć, gdyż zwykle  RFe >> Xμ
Analizując różne stany pracy transformatora na podstawie schematu z rys. 3 można poznać wiele istotnych własności transformatorów, o których z pewnością przeczytacie jeszcze na naszym blogu.
mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Jak działa transformator? (cz.2) first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Jak działa transformator trójfazowy? https://www.breve.pl/blog/transformator-trojfazowy-jak-dziala Wed, 11 Mar 2020 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/transformator-trojfazowy-jak-dziala Transformatory trójfazowe funkcjonują w taki sam sposób jak transformatory jednofazowe. Zasada działania jest analogiczna. Mamy tu jednak minimum trzy przewody zasilające, na których panują napięcia przemienne, przesunięte w fazie co 120°. Uzwojenia takiego transformatora nawinięte są na trzech kolumnach rdzenia. W typowych rdzeniach, uzwojenie nawinięte na środkowej kolumnie wytwarza strumień, którego droga zamknięcia się jest inna […]

The post Jak działa transformator trójfazowy? first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory trójfazowe funkcjonują w taki sam sposób jak transformatory jednofazowe. Zasada działania jest analogiczna. Mamy tu jednak minimum trzy przewody zasilające, na których panują napięcia przemienne, przesunięte w fazie co 120°. Uzwojenia takiego transformatora nawinięte są na trzech kolumnach rdzenia.

W typowych rdzeniach, uzwojenie nawinięte na środkowej kolumnie wytwarza strumień, którego droga zamknięcia się jest inna niż w pozostałych, co musi być uwzględnione w procesie projektowania.

Na poniższym rysunku pokazano w uproszczony sposób konstrukcję transformatora trójfazowego.

Schemat konstrukcji transformatora trójfazowego
Napięcia Uf1 … Uf3 to napięcia fazowe strony pierwotnej, zaś uf1…uf2 to napięcia fazowe strony wtórnej. W praktyce, ze strony pierwotnej i wtórnej wyprowadza się trzy lub cztery przewody (cztery przewody występują wtedy, gdy wyprowadza się dodatkowo tzw. punkt zerowy). Stąd wniosek, że uzwojenia łączy się przed wyprowadzeniami.
Sposobów połączeń jest wiele. Podstawowe trzy pokazuje rysunek.
Połączenia uzwojeń transformatora - rodzaje
Połączenie w zygzak powoduje konieczność rozdzielenia cewek uzwojeń na dwie części.
Umownie podaje się symbole sposobu połączeń za pomocą liter:
Sposób połączeń
Uzwojenia pierwotne
Uzwojenia wtórne
Gwiazda
Y
y
Trójkąt
D
d
Zygzak
Z
z

 

Uzwojenia po stronie pierwotnej i wtórnej mogą być połączone w taki sam sposób czyli: Yy, Dd, Zz lub w sposób mieszany Yd, Dy, Yz, Dz. Ma to oczywiście wpływ na właściwości transformatora. Jedną z przyczyn tworzenia kombinacji napięć jest odpowiednie magnesowanie rdzenia dla różnych zastosowań, co ma istotne znaczenie przy niesymetrycznych obciążeniach strony wtórnej. Sposoby połączeń mają mają również wpływ na przekładnię napięciową oraz przesunięcie kątowe wektorów napięć wyjściowych względem wejściowych. O ile strony pierwotne i wtórne są połączone w ten sam sposób, to nie występują przesunięcia fazowe, a przekładnia zwojowa transformatora jest taka sama jak przekładnia napięciowa. Przykład:
Yy – n =N1 / N2 = U1R/ U2R
Jeśli jednak połączenia są mieszane, wówczas przekładnie zwojowe i napięciowe są inne.
Dy – n =N1 / N2 = √3 U1R/ U2R
Yd – n =N1 / N2 = U1R/ √3U2R
Yz – n =N1 / N2 = √3 U1R/ 2U2R
Oprócz zmiany przekładni napięciowej w połączeniach mieszanych, występuje przesunięcie fazowe między napięciami zasilającymi stronę pierwotną, a napięciami strony wtórnej. Mówi się wówczas o tzw. przesunięciu godzinowym. Jeśli np. napięcie strony wtórnej jest przesunięte w fazie o kąt 150◦, co odpowiada przesunięciu wskazówki zegara z godziny dwunastej na godzinę piątą, to mówimy wówczas, że przesunięcie godzinowe wynosi 5.
Często spotykaną grupą połączeń jest np. Dy11. Oznacza to, że uzwojenia strony pierwotnej połączone są w trójkąt, a więc transformator może być zasilany z trójprzewodowej sieci energetycznej, zaś strona wtórna jest połączona w gwiazdę, co pozwala oprócz wyprowadzenia trzech zacisków prądowych wyprowadzić czwarty zacisk wspólny dla uzwojeń tzw. punkt zerowy. Napięcia strony wtórnej są opóźnione względem napięć strony pierwotnej o kąt 330° lub można również powiedzieć, że wyprzedzają napięcia strony pierwotnej o kąt -30°.
 T3M 2000/A 3*500/3*230V
mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Jak działa transformator trójfazowy? first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory bezpieczeństwa https://www.breve.pl/blog/transformatory-bezpieczenstwa Thu, 13 Oct 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/transformatory-bezpieczenstwa Transformatory bezpieczeństwa posiadają, według normy PN-EN61558-2-6, ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnego i wtórnego. Przeznaczone są do zasilania obwodów napięciem bezpiecznym. Ponadto, napięcie wtórne w stanie jałowym nie powinno przekraczać 50V AC lub 120V DC. Transformatory bezpieczeństwa przeznaczone są do stosowania w instalacjach niskiego napięcia. Szeroka oferta transformatorów Breve obejmuje:  transformatory bezpieczeństwa jednofazowe,  otwarte, o mocy do […]

The post Transformatory bezpieczeństwa first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory bezpieczeństwa posiadają, według normy PN-EN61558-2-6, ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnego i wtórnego. Przeznaczone są do zasilania obwodów napięciem bezpiecznym. Ponadto, napięcie wtórne w stanie jałowym nie powinno przekraczać 50V AC lub 120V DC.

Transformatory bezpieczeństwa przeznaczone są do stosowania w instalacjach niskiego napięcia.

Szeroka oferta transformatorów Breve obejmuje:

 PFS 800 230/230V
The post Transformatory bezpieczeństwa first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory o rozbudowanych uzwojeniach https://www.breve.pl/blog/transformatory-o-rozbudowanych-uzwojeniach Sun, 12 Jun 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/transformatory-o-rozbudowanych-uzwojeniach Nieraz spotykamy się z sytuacją, w której zachodzi konieczność zastosowania transformatora, o wielu uzwojeniach wtórnych lub uzwojeniach z odczepami. Tego typu transformatory, sklasyfikowane jako tzw. skojarzone, wykonuje się zwykle dla potrzeb produkcji różnych urządzeń.   Na rysunku poniżej pokazano przykład specjalnego transformatora: Transformator ten posiada jedno uzwojenie pierwotne zaprojektowane do zasilania maksymalnym napięciem 400V, z […]

The post Transformatory o rozbudowanych uzwojeniach first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Nieraz spotykamy się z sytuacją, w której zachodzi konieczność zastosowania transformatora, o wielu uzwojeniach wtórnych lub uzwojeniach z odczepami. Tego typu transformatory, sklasyfikowane jako tzw. skojarzone, wykonuje się zwykle dla potrzeb produkcji różnych urządzeń.

 

T3M 3x400V 3x1410-2960V transformator foliowy
Na rysunku poniżej pokazano przykład specjalnego transformatora:

Transformator ten posiada jedno uzwojenie pierwotne zaprojektowane do zasilania maksymalnym napięciem 400V, z odczepem do alternatywnego zasilania napięciem 230V.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że przy uzwojeniach pierwotnych z odczepami, jednocześnie można zasilać tylko jeden z nich.

Po stronie wtórnej są dwa uzwojenia. Pierwsze zaprojektowane na napięcie 24V o mocy 100VA, z odczepem środkowym dzielącym napięcie 24V na 2x12V. Przy takim podziale, dla każdego z napięć 12V maksymalna moc odbiornika wynosi po 50VA. Drugie uzwojenie zaprojektowano na napięcie 6V, dla maksymalnej mocy odbiornika 100VA.

Ważne jest to, że przy tak podanych parametrach, moce uzwojeń wtórnych dotyczą jedynie przypadku zasilania transformatora napięciem 400V, ponieważ podane napięcie pomnożone przez podany prąd 0,5A daje moc 200VA, która odpowiada sumie podanych mocy dla uzwojeń wtórnych.

Jeśli natomiast transformator zostanie zasilony napięciem 230V (na odczep uzwojenia pierwotnego), wówczas napięcia po stronie wtórnej zachowają swoje wartości, jednakże łączna moc odbierana ze strony wtórnej, nie może być większa niż iloczyn 230V i podanego prądu 0,5A, a więc ok. 115VA.

Istnieje oczywiście możliwość takiego skonstruowania transformatora, aby przy zasilaniu napięciem 230V na odczep uzwojenia pierwotnego, nadal była zachowana pełna moc uzwojeń wtórnych.
W takim przypadku, przy opisie prądu na odczepie uzwojenia pierwotnego byłoby 0,87A. Oznaczałoby to, że część uzwojenia pierwotnego od zacisku wspólnego do odczepu 230V byłaby nawinięta drutem nawojowym o większym przekroju. W takiej sytuacji, w stosunku do poprzedniego, transformator w większości przypadków miałby większe wymiary ze względu na większą objętość uzwojenia pierwotnego.

Przykładowe oznaczenie transformatora z rysunku wyglądałoby następująco:

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Transformatory o rozbudowanych uzwojeniach first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Praca równoległa transformatorów https://www.breve.pl/blog/praca-rownolegla-transformatorow Thu, 14 Apr 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/praca-rownolegla-transformatorow Kiedy potrzebujemy zwiększyć moc zasilania danego odbiornika, niezbędne jest zastosowanie równoległego połączenia dwóch lub więcej transformatorów. Prawidłowa praca takiego zespołu jest możliwa przy spełnieniu kilku wymagań. Podstawowym wymogiem jest  identyczna przekładnia napięciowa (nie powinna się różnić więcej niż 0,5%). Rysunek poniżej pokazuje układ dwóch transformatorów jednofazowych i ich pętlę prądu wyrównawczego, jaki będzie płynął w […]

The post Praca równoległa transformatorów first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Kiedy potrzebujemy zwiększyć moc zasilania danego odbiornika, niezbędne jest zastosowanie równoległego połączenia dwóch lub więcej transformatorów.

Prawidłowa praca takiego zespołu jest możliwa przy spełnieniu kilku wymagań.

Podstawowym wymogiem jest  identyczna przekładnia napięciowa (nie powinna się różnić więcej niż 0,5%).

Rysunek poniżej pokazuje układ dwóch transformatorów jednofazowych i ich pętlę prądu wyrównawczego, jaki będzie płynął w uzwojeniach wtórnych przy różnych przekładniach napięciowych.

Będzie to mieć miejsce nawet wtedy, gdy do strony wtórnej zespołu transformatorów nie będzie przyłączony żaden odbiornik.
Gdyby napięcia transformatorów różniły się za bardzo, wówczas bardzo szybko prąd wyrównawczy mógłby osiągnąć duże wartości, praktycznie uniemożliwiając zasilenie odbiornika, lub nawet mógłby przekroczyć wartości znamionowe doprowadzając do zniszczenia transformatorów.

Kolejnym wymogiem pracy równoległej jest: taka sama grupa połączeń.
Dla układu jednofazowego będzie to właściwe połączenie początków uzwojeń, tak aby napięcia strony wtórnej były łączone w zgodzie z fazą (w przeciwnym przypadku transformatory ulegną natychmiastowemu uszkodzeniu lub zadziałają zabezpieczenia).

Ostatnim wymogiem jest: proporcjonalny rozkład mocy między transformatorami. Będzie on spełniony, gdy napięcia zwarcia transformatorów wyrażone w procentach nie będą się różnić więcej niż o 0,5%, a stosunek mocy transformatorów nie będzie większy niż 3:1.

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Praca równoległa transformatorów first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Sprawność transformatora https://www.breve.pl/blog/sprawnosc-transformatorow Mon, 07 Mar 2016 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/sprawnosc-transformatorow Ze względu na generowanie strat przez transformator, należy zwrócić uwagę na pojawienie się pojęcia sprawności, którą wyznaczają stosunek mocy oddawanej do odbiornika do sumy mocy oddawanej do odbiornika oraz mocy strat w miedzi i w żelazie. Oto zależność: η = Podd / (Podd + PCu +PFe) Podd – moc oddawana do odbiornika PCu –  moc […]

The post Sprawność transformatora first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Ze względu na generowanie strat przez transformator, należy zwrócić uwagę na pojawienie się pojęcia sprawności, którą wyznaczają stosunek mocy oddawanej do odbiornika do sumy mocy oddawanej do odbiornika oraz mocy strat w miedzi i w żelazie.

Oto zależność:

η = Podd / (Podd + PCu +PFe)

Podd – moc oddawana do odbiornika
PCu –  moc strat w miedzi
PFe  – moc strat w żelazie

Powyższe parametry można z dostateczną dokładnością wyznaczyć, korzystając ze stanów pracy jałowej i stanu zwarcia pomiarowego. Istotne jest to, że transformator zawsze pobiera większą moc z sieci zasilającej, niż oddaje do odbiornika. W niektórych przypadkach może więc zachodzić konieczność znajomości sprawności transformatora, np. z powodu właściwego doboru zabezpieczenia przeciążeniowego od strony pierwotnej.

Sprawność transformatorów jest różna ze względu na moc znamionową transformatora i zawiera się w granicach ok. 0,3-0,4 dla transformatorów  o mocy pojedynczych VA, aż do ok. 0,99 dla transformatorów energetycznych rzędu MVA.

Sprawność pojedynczego transformatora zależy również w sposób nieliniowy od prądu obciążenia strony wtórnej. Transformatory projektuje się tak, by ich największa sprawność przypadała dla ok. połowy wartości prądu znamionowego.

Przybliżony poglądowy wykres dla zależności sprawności transformatorów przedstawia rysunek.

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Sprawność transformatora first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Stan obciążenia transformatora https://www.breve.pl/blog/stan-obciazenia-transformatora Sun, 28 Feb 2016 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/stan-obciazenia-transformatora Wiemy już czym jest stan jałowy transformatora. Teraz przedstawiamy dokładniej stan obciążenia transformatora. Przy założeniu, że obciążenie transformatora jest w dopuszczalnych granicach, można stwierdzić, że prąd magnesujący I0 pozostaje niezmieniony, gdyż zależy głównie od Xμ i RFe, (Xμ i RFe, >> XΦ1 i R1). Jednakże pojawia się dodatkowy prąd obciążenia I’2, który wywołuje spadki napięć na rezystancjach […]

The post Stan obciążenia transformatora first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Wiemy już czym jest stan jałowy transformatora. Teraz przedstawiamy dokładniej stan obciążenia transformatora.

Przy założeniu, że obciążenie transformatora jest w dopuszczalnych granicach, można stwierdzić, że prąd magnesujący I0 pozostaje niezmieniony, gdyż zależy głównie od Xμ i RFe, (Xμ i RFe, >> XΦ1 i R1). Jednakże pojawia się dodatkowy prąd obciążenia I’2, który wywołuje spadki napięć na rezystancjach uzwojeń (tzw straty w miedzi ) i  reaktancjach rozproszenia. Spadki tych napięć powodują, że napięcie na zaciskach strony wtórnej jest niższe niż w stanie jałowym transformatora i osiąga wartość znamionową przy znamionowym prądzie wtórnym transformatora.
Wynika stąd wniosek, że napięcie znamionowe strony wtórnej jest najniższym dopuszczalnym napięciem na zaciskach wtórnych transformatora, przy założeniu, że strona pierwotna jest zasilana napięciem znamionowym pierwotnym, oraz że w transformatorze płyną prądy znamionowe.

Innymi słowy: producent transformatorów musi zagwarantować, że w warunkach obciążenia znamionowego napięcie na zaciskach wyjściowych nie będzie niższe niż znamionowe. Wówczas bowiem transformator może oddawać do odbiornika znamionową moc.

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Stan obciążenia transformatora first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Stan jałowy transformatora https://www.breve.pl/blog/stan-jalowy-transformatora Thu, 25 Feb 2016 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/stan-jalowy-transformatora Stan jałowy transformatora to stan, w którym transformator jest zasilony napięciem pierwotnym.  Zaciski uzwojenia wtórnego pozostają rozwarte. W stanie tym prąd strony wtórnej jest równy zeru, a prąd strony pierwotnej osiąga pewną niedużą wartość tzw. prądu jałowego, który odpowiada za magnesowanie rdzenia i pomijalnie małe straty na rezystancji uzwojenia pierwotnego. Siła elektromotoryczna indukowana w uzwojeniu […]

The post Stan jałowy transformatora first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Stan jałowy transformatora to stan, w którym transformator jest zasilony napięciem pierwotnym. 

Zaciski uzwojenia wtórnego pozostają rozwarte. W stanie tym prąd strony wtórnej jest równy zeru, a prąd strony pierwotnej osiąga pewną niedużą wartość tzw. prądu jałowego, który odpowiada za magnesowanie rdzenia i pomijalnie małe straty na rezystancji uzwojenia pierwotnego. Siła elektromotoryczna indukowana w uzwojeniu wtórnym nie wywołuje żadnego prądu wtórnego,  więc na rezystancji uzwojenia wtórnego nie pojawia się żaden spadek napięcia.

Reasumując: minimalny spadek napięcia wywołany rezystancją uzwojenia pierwotnego oraz reaktancją rozproszenia uzwojenia pierwotnego oraz zerowy spadek napięcia po stronie wtórnej powodują, że napięcie wtórne w tym stanie osiąga wartość maksymalną, prąd strony pierwotnej zaś minimalną.

Można wnioskować dalej, że transformator pobiera nieznaczną energię z sieci energetycznej na potrzeby głównie magnesowania rdzenia, a napięcie strony wtórnej osiąga wartość maksymalną, której znajomość szczególnie w transformatorach małej mocy jest niezbędna do projektowania zasilaczy.

 

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Stan jałowy transformatora first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>