Ogólna | Breve https://www.breve.pl Polski producent transformatorów, regulatorów, dławików i zasilaczy Mon, 22 Mar 2021 14:40:30 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.3 https://www.breve.pl/pliki/2019/01/cropped-LOGO-BREVE-sygnet-32x32.png Ogólna | Breve https://www.breve.pl 32 32 Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve-Tufvassons https://www.breve.pl/ogolna/dlawiki-sieciowe-do-ukladow-napedowych-firmy-breve-tufvassons.html Mon, 11 Jan 2021 14:10:40 +0000 https://www.breve.pl/?p=390386 Dławik to nic innego jak cewka indukcyjna z rdzeniem magnetycznym, zapobiegająca nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego. może też służyć do ograniczenia prądu przemiennego bez strat mocy, jakie występowałyby gdyby elementem ograniczającym była rezystancja. Więcej informacji o cechach i rodzajach tych urządzeń można znaleźć tutaj. Dławiki sieciowe to urządzenia dedykowane do pracy w obwodach zasilania przekształtników, […]

The post Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve-Tufvassons first appeared on Breve.]]>
Dławik to nic innego jak cewka indukcyjna z rdzeniem magnetycznym, zapobiegająca nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego. może też służyć do ograniczenia prądu przemiennego bez strat mocy, jakie występowałyby gdyby elementem ograniczającym była rezystancja.

Więcej informacji o cechach i rodzajach tych urządzeń można znaleźć tutaj.

Dławiki sieciowe to urządzenia dedykowane do pracy w obwodach zasilania przekształtników, szczególnie w układach napędowych. Wspólną cechą przetwarzania energii elektrycznej za pomocą urządzeń energoelektronicznych są odkształcenia prądu od sinusoidy, oraz częste łączenia obwodów.
Rodzi to szereg zjawisk i potrzeb:
– komutacyjne przepięcia na indukcyjnościach współpracującego transformatora,
– generowanie wyższych harmonicznych prądu,
– generowanie zakłóceń elektromagnetycznych,
– potrzebę ograniczenia szybkości narastania prądu w celu ochrony struktur półprzewodników,
– potrzebę ograniczenia mocy rozruchowych.

 

Firma Breve-Tufvassons oferuje dwa typoszeregi dławików sieciowych o nominalnym spadku napięcia 4% dla 3f-400V, i 1f-230V.
Dławiki są zbudowane na bazie rdzeni składanych z kształtek EI oraz 3UI, ze szczeliną powietrzną i o uzwojeniach miedzianych nawiniętych na jednolitych korpusach izolacyjnych.
Podwójna impregnacja próżniowa zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną i ochronę klimatyczną.

Dławiki są wykonane w stopniu ochrony IP00 i cieplnej klasie izolacji ta40B lub ta40F. Ich maksymalne napięcie obwodu to 750V.

W ofercie Firmy Breve są dławiki sieciowe jednofazowe D1N oraz trójfazowe dławiki sieciowe D3N.

 

D3N
D1N

     

 

 

mgr inż. Krzysztof Majewski

 

Kierownik Działu Handlowego

 

Breve-Tufvassons

 

The post Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve-Tufvassons first appeared on Breve.]]>
Stan zwarcia pomiarowego transformatora https://www.breve.pl/ogolna/stan-zwarcia-pomiarowego-transformatora.html Mon, 11 Jan 2021 14:10:01 +0000 https://www.breve.pl/ogolna/stan-zwarcia-pomiarowego-transformatora.html Pisaliśmy już o tym, czym jest stan jałowy transformatora i dokładnie przyjrzeliśmy się stanowi jego obciążenia.  Teraz zajmiemy się kolejną właściwością – przybliżamy stan zwarcia pomiarowego w transformatorze. Stan zwarcia pomiarowego transformatora to stan, który polega na zasileniu transformatora takim napięciem, by w zwartej stronie wtórnej popłynął prąd znamionowy. Napięcie zasilania w takim stanie, zwane napięciem […]

The post Stan zwarcia pomiarowego transformatora first appeared on Breve.]]>
Pisaliśmy już o tym, czym jest stan jałowy transformatora i dokładnie przyjrzeliśmy się stanowi jego obciążenia

transformator_PSZ-160_BREVE
Teraz zajmiemy się kolejną właściwością – przybliżamy stan zwarcia pomiarowego w transformatorze.

Stan zwarcia pomiarowego transformatora to stan, który polega na zasileniu transformatora takim napięciem, by w zwartej stronie wtórnej popłynął prąd znamionowy. Napięcie zasilania w takim stanie, zwane napięciem zwarcia, jest bardzo małe i osiąga wartości od kilku do kilkunastu procent napięcia znamionowego. Przy tak niskim napięciu zasilania, prąd magnesujący rdzeń i prąd odpowiedzialny za straty w żelazie, są pomijalnie małe w stosunku do prądu znamionowego strony wtórnej. A więc w tym stanie zasadniczą rolę odgrywają straty w rezystancjach uzwojeń i reaktancjach rozproszenia. Miarą tych właśnie strat jest  wielkość napięcia zwarcia, które jako jeden z parametrów transformatora pozwala wyznaczyć w przybliżeniu charakterystykę prądowo napięciową. Napięcie zwarcia pozwala zweryfikować również możliwość połączenia równoległego transformatorów.
Schemat zastępczy dla stanu zwarcia pomiarowego wygląda tak:

Uwzględnia się, że prąd gałęzi poprzecznej ze względu na znacznie, niższe napięcie zasilania jest pomijalnie mały oraz że:
Rzw = R1 + R’2;   Xzw = XΦ1 + X’Φ2 schemat zastępczy upraszcza się, co pokazuje rysunek poniżej:
Widać stąd również , że na podstawie pomiarów napięcia zwarcia nie można rozdzielić reaktancji i rezystancji dotyczących strony pierwotnej i wtórnej. W praktyce rozdzielenie tych parametrów nie jest potrzebne.
mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons

The post Stan zwarcia pomiarowego transformatora first appeared on Breve.]]>
Automatycznie zapisany szkic https://www.breve.pl/ogolna/automatycznie-zapisany-szkic.html Mon, 11 Jan 2021 13:18:34 +0000 https://www.breve.pl/?p=389412 Witaj, świecie! https://www.breve.pl/ogolna/witaj-swiecie.html Wed, 25 Sep 2019 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/?p=390274 Witamy w WordPressie. To jest twój pierwszy post. Edytuj go lub usuń, a następnie zacznij pisać!

The post Witaj, świecie! first appeared on Breve.]]>
Witamy w WordPressie. To jest twój pierwszy post. Edytuj go lub usuń, a następnie zacznij pisać!

The post Witaj, świecie! first appeared on Breve.]]>