stan zwarcia | Breve https://www.breve.pl Polski producent transformatorów, regulatorów, dławików i zasilaczy Tue, 23 Mar 2021 11:26:59 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.3 https://www.breve.pl/pliki/2019/01/cropped-LOGO-BREVE-sygnet-32x32.png stan zwarcia | Breve https://www.breve.pl 32 32 Stan zwarcia pomiarowego transformatora https://www.breve.pl/blog/stan-zwarcia-pomiarowego-transformatora Mon, 04 May 2020 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/stan-zwarcia-pomiarowego-transformatora Stan zwarcia pomiarowego transformatora, to kolejne zagadnienie warte rozwinięcia, w kontekście właściwości, jakie posiadają transformatory. Pisaliśmy już o tym, czym jest stan jałowy transformatora i dokładnie przyjrzeliśmy się stanowi jego obciążenia.  Stan zwarcia pomiarowego transformatora to stan, który polega na zasileniu transformatora takim napięciem, by w zwartej stronie wtórnej popłynął prąd znamionowy. Napięcie zasilania w takim […]

The post Stan zwarcia pomiarowego transformatora first appeared on Breve.]]>
Stan zwarcia pomiarowego transformatora, to kolejne zagadnienie warte rozwinięcia, w kontekście właściwości, jakie posiadają transformatory. Pisaliśmy już o tym, czym jest stan jałowy transformatora i dokładnie przyjrzeliśmy się stanowi jego obciążenia

Stan zwarcia pomiarowego transformatora to stan, który polega na zasileniu transformatora takim napięciem, by w zwartej stronie wtórnej popłynął prąd znamionowy. Napięcie zasilania w takim stanie, zwane napięciem zwarcia, jest bardzo małe i osiąga wartości od kilku do kilkunastu procent napięcia znamionowego. Przy tak niskim napięciu zasilania, prąd magnesujący rdzeń i prąd odpowiedzialny za straty w żelazie, są pomijalnie małe w stosunku do prądu znamionowego strony wtórnej. A więc w tym stanie zasadniczą rolę odgrywają straty w rezystancjach uzwojeń i reaktancjach rozproszenia. Miarą tych właśnie strat jest  wielkość napięcia zwarcia, które jako jeden z parametrów transformatora pozwala wyznaczyć w przybliżeniu charakterystykę prądowo-napięciową. Napięcie zwarcia pozwala również zweryfikować możliwość połączenia równoległego transformatorów.

Schemat zastępczy dla stanu zwarcia pomiarowego przedstawia poniższa grafika:

Uwzględnia się, że prąd gałęzi poprzecznej, ze względu na znacznie niższe napięcie zasilania, jest pomijalnie mały oraz że:
Rzw = R1 + R’2;   Xzw = XΦ1 + X’Φ2 schemat zastępczy upraszcza się, co pokazuje rysunek poniżej:
Widać stąd również, że na podstawie pomiarów napięcia zwarcia, nie można rozdzielić reaktancji i rezystancji dotyczących strony pierwotnej i wtórnej. W praktyce rozdzielenie tych parametrów nie jest potrzebne.
Świetnie! A czy już na pewno wiemy jak w ogóle działa transformator?
mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Stan zwarcia pomiarowego transformatora first appeared on Breve.]]>