3fazowe | Breve https://www.breve.pl Polski producent transformatorów, regulatorów, dławików i zasilaczy Tue, 23 Mar 2021 11:47:26 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.3 https://www.breve.pl/pliki/2019/01/cropped-LOGO-BREVE-sygnet-32x32.png 3fazowe | Breve https://www.breve.pl 32 32 Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve-Tufvassons https://www.breve.pl/blog/dlawiki-sieciowe-do-ukladow-napedowych-firmy-breve-tufvassons Tue, 07 Apr 2020 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/dlawiki-sieciowe-do-ukladow-napedowych-firmy-breve-tufvassons Dławik to nic innego jak cewka indukcyjna z rdzeniem magnetycznym, zapobiegająca nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego. Może też służyć do ograniczenia prądu przemiennego bez strat mocy, jakie występowałyby gdyby elementem ograniczającym była rezystancja. Więcej informacji o cechach i rodzajach tych urządzeń można znaleźć tutaj. Dławiki sieciowe to urządzenia dedykowane do pracy w obwodach zasilania przekształtników, […]

The post Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve-Tufvassons first appeared on Breve.]]>
Dławik to nic innego jak cewka indukcyjna z rdzeniem magnetycznym, zapobiegająca nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego. Może też służyć do ograniczenia prądu przemiennego bez strat mocy, jakie występowałyby gdyby elementem ograniczającym była rezystancja.

Więcej informacji o cechach i rodzajach tych urządzeń można znaleźć tutaj.

Dławiki sieciowe to urządzenia dedykowane do pracy w obwodach zasilania przekształtników, szczególnie w układach napędowych. Wspólną cechą przetwarzania energii elektrycznej za pomocą urządzeń energoelektronicznych są odkształcenia prądu od sinusoidy, oraz częste łączenia obwodów.
Rodzi to szereg zjawisk i potrzeb:

  • komutacyjne przepięcia na indukcyjnościach współpracującego transformatora,
  • generowanie wyższych harmonicznych prądu,
  • generowanie zakłóceń elektromagnetycznych,
  • potrzebę ograniczenia szybkości narastania prądu w celu ochrony struktur półprzewodników,
  • potrzebę ograniczenia mocy rozruchowych.

Firma Breve-Tufvassons oferuje dwa typoszeregi dławików sieciowych o nominalnym spadku napięcia 4% dla 3f-400V, i 1f-230V.
Dławiki są zbudowane na bazie rdzeni składanych z kształtek EI oraz 3UI, ze szczeliną powietrzną i o uzwojeniach miedzianych nawiniętych na jednolitych korpusach izolacyjnych.
Podwójna impregnacja próżniowa zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną i ochronę klimatyczną.

Dławiki są wykonane w stopniu ochrony IP00 i cieplnej klasie izolacji ta40B lub ta40F. Ich maksymalne napięcie obwodu to 750V.

W ofercie Breve są dławiki sieciowe jednofazowe D1N oraz trójfazowe dławiki sieciowe D3N.

 D1N 150A/0,195mH 4%         D3N 150A/0,195mH 4%

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons

 

The post Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve-Tufvassons first appeared on Breve.]]>
Sprawność transformatorów https://www.breve.pl/blog/sprawnosc-transformatorow-2 Mon, 30 Nov 2015 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/sprawnosc-transformatorow-2 Co warto wiedzieć w temacie sprawności transformatorów? Sprawność jest różna ze względu na moc znamionową transformatora i zawiera się w granicach ok. 0,3-0,4 dla transformatorów o mocy pojedynczych VA, aż do ok. 0,99 dla transformatorów energetycznych rzędu MVA. Sprawność pojedynczego transformatora zależy również w sposób nieliniowy od prądu obciążenia strony wtórnej. Transformatory projektuje się tak, […]

The post Sprawność transformatorów first appeared on Breve.]]>
Co warto wiedzieć w temacie sprawności transformatorów?

Sprawność jest różna ze względu na moc znamionową transformatora i zawiera się w granicach ok. 0,3-0,4 dla transformatorów o mocy pojedynczych VA, aż do ok. 0,99 dla transformatorów energetycznych rzędu MVA.

Sprawność pojedynczego transformatora zależy również w sposób nieliniowy od prądu obciążenia strony wtórnej. Transformatory projektuje się tak, by ich największa sprawność przypadała dla ok. połowy wartości prądu znamionowego.
Transformatory trójfazowe i rodzaje ich połączeń

Schemat
połączeń
Nazwa
Symbol
Literowy
PRI/SEC
Uwagi
gwiazda
Y/y
Dostępny punkt zerowy, stosowane zwykle do sieci czteroprzewodowej
trójkąt
D/d
Niedostępny punkt zerowy. Stosowane zwykle do sieci trójprzewodowej
zygzak
Z/z
Dostępny punkt zerowy. Stosowane zwykle do sieci czteroprzewodowej. Lepsze właściwości magnesowania rdzenia dla niesymetrycznych obciążeń

 

Natomiast, jeżeli chodzi o grupy połączeń, sytuacja jest nieco bardziej złożona.

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Sprawność transformatorów first appeared on Breve.]]>